ضرورت استفاده از کفپوش عایق برق- آنتی استاتیک(ضد جرقه)

5 (100%) 1 vote

کفپوش عایق برق- آنتی استاتیک

پوشش سطح فضاها در طبقه همكف پس از اجراي بلوكاژ و در طبقات بعدي پس از مراحل آماده سازي كف از مصالحي مثل موزائيك،انواع سنگ، كاشي سنگ، كاشي سراميك، پاركت چوبي، مكالئوم، موكت و …. انجام مي شود كه کفپوش حالتي عمومي براي بيشتر موارد ذكر شده است
زیرسازی بیشتر مربوط به سازۀ بنا می شود و هدف از آن ایجاد استحکام لازم برای روسازی یا ایجاد یک بستر محکم برای فرش کف و حفظ روسازی از نفوذ رطوبت می باشد. اما بخش روسازی که در زیر تفکیک شده و توضیح داده شده است، باید خصوصیاتی داشته باشد که عبارت است از:
استحکام و پایداری، مقاومت در برابر نفوذ رطوبت، دوام، مقاومت در برابر عبور صوت و حرارت، مقاومت در برابر مواد شیمیایی و آتش سوزی، زیبایی، نظافت آسان و حرکت بی صدا روی آن.

ضرورت استفاده از کفپوش عایق برق

مطابق استاندارد iec 61111 و مقررات و آئین نامه هاي داخلی و نحوه تعیین کلاس عایقی کفپوش هاي عایق برق همانگونه که استحضار دارید همه ساله در جهان ده ها میلیون کارگر قربانی حادثه می شوند که منجر به بروز لطماتجسمی و روحی زیادي به ایشان می گردد. برق گرفتگی از جمله این حوادث است که ممکن است عواقب مختلفی سوختگی داخلی و سوختگی خارجی بدنبال داشته باشد. نظیر مرگ ناشی از ایست قلبی هنوز هم به خاطر عدم رعایت مسایل ایمنی شاهد از دست دادن عزیزانمان خواهیم بود و این در حالی است که در کشورهاي اروپایی یا آمریکایی و … که به صورت اصولی و فقط توسط متخصصین برقی، فعالیت هاي برقی خود را انجام می دهند این آمار به مراتب پایین تر است.
لزوم رعایت دقیق نکات ایمنی در مقابل برق ˛ با توجه به آمار نسبتا بالا در زمینه حوادث مربوط به برق گرفتگی گرفتگی و آموزش افراد و بهره گیري از شیوه هاي جدید ایمنی در جهت ارتقاي سطح ایمنی امري حیاتی است.
آمار ارائه شد ه در کشور نشان از روند صعودي برق گرفتگ ی در دهه 80 دارد اما متاسفانه برنامه مشخص و آموزش مناسبی براي کاهش این آما ر وجود ندارد.

هدف اصلی از ایمنی برق

جلوگیري از بروز حوادث و اتفاقات ناشی از برق به منظور حفظ سلامتی انسان در درجه ˛ هدف اصلی از ایمنی برق اول و در درجه دوم تاسیسات و ساختمان هاست. در همین راستا از قوانین و مقررات ایمنی برق، براي دستیابی به این مهم استفاده می گردد، که در ابعاد فنی، در نصب و استفاده از تجهیزات الکتریکی و ماشینآلات بکار گرفته می شوند. لذا با توجه به گستردگی استفاده از تجهیزات الکتریکی در فعالیت هاي روزمره، اجراي مقررات و دستورالعمل هاي ایمنی برق در همه فعالیت هاي جامعه ضرورت دارد.

آشنایی با آیین نامه حفاظت و بهداشت کاردر رابطه با استفاده از کفپوش عایق برق:

1. فصل سوم : حفاظ قسمت هاي برق دار ماده: 33
جلوي قسمت هاي فلزي برهنه مدارها و وسایل الکتریکی (مانند تابلوهاي بزرگ برق) که ولتاژ مستقیم یا متناوب آن ها نسبت به زمین از 50 ولت بیشتر است و باید ضمن آن که برق دارند تنظیم یا کنترل شوند پیش بینی سکوي عایقی براي کارگران ضروري است.
2. ماده (150)بند ب
تعمیرکارانی که با دستگاه هاي الکتریکی کار می کنند باید علاوه بر استفاده از ابزارهاي عایق بندي شده هنگام کار روي چهارپایه ها و سکوها یا فرش هایی که کاملا از زمین عایق شده باشند بایستند.
3. ماده (152)بند ب
هنگام دست زدن به فیوزهاي مدار برق دار کارگران روي چهارپایه ها یا فرش هاي عایق خشک بایستند.
4. آیین نامه حفاظتی تاسیسات الکتریکی در کارگاهها ماده: 21
درمحل استقرار افرادي که در نزدیکی کنترل کننده یا قسمتهاي برق دار موتور کار می کنند، باید سکو یا کفپوش عایق مناسب در نظر گرفته شود.

5. iec آشنایی با استاندارد 61111
هدف از استاندارد (کار با برق- کفپوش عایق الکتریکی) که در پانصد و پنجاه و چهارمین جلسه کمیته ملی استاندارد برق مورد تصویب قرار گرفته، این است که تعیین الزامات مربوط به کفپوش هاي عایق الکتریکی ساخته شده از پلیمر بعنوان کفپوش هایی براي حفاظت الکتریکی کارکنان در تاسیسات الکتریکی می باشد.

 

در همین راستا شرکت مقاوم سازی افیزر دارای صلاحیت از سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور بوده و جزء شرکتهای متخصص در زمینه مشاوره و اجرای مقاوم سازی با FRP، بهسازی لرزه ای ساختمان، مقاوم سازی در برابر حریق و پوشش ضد حریق، پوشش‌های محافظتی و کفپوش های ضد خوردگی و ضد اسید و آب بندی بتن، کفپوش اپوکسی و کفپوش پلی یورتان، تجهیزات پل شامل نئوپرن و درز انبساط پل در ایران است که با بهره گیری از متخصصین کار آزموده و نیروی فنی ماهر، در فازهای محاسبات، طراحی، تامین مصالح و اجرای پروژه های مختلف صنایع ساختمان و نفت و گاز و پتروشیمی، آب و فاضلاب و … فعالیت می‌کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
تلگرام تکنوپل

با ما آنلاین گفتگو کنید

+۹۸-۹۳۳۹۱۹۵۲۷۲