لاینینگ FRP و پوشش مخازن و تاسیسات نگهداری و تولید مواد شیمیایی و اسیدی (FRP Lining)

نگهداری از مواد شیمیایی  به ویژه اسید هایی نظیر اسید سولفوریک ، اسید فسفریک و … نیازمند پوششی بسیار مقاوم در برابر حملات بسیار خورنده این مواد شیمیایی می باشد. با توجه به حساس بودن این مخازن و تاسیسات، باید در انتخاب نوع پوشش و لاینیگ با توجه به معیارهای مختلف حداکثر دقت مورد توجه قرار گیرد. افزیر ارائه دهنده طیف گسترده ای از FRP لاینینگ ها و پوشش های مقاوم در برابر محیط‌های شیمیایی است که با توجه به معیارهایی نظیر جنس، موارد کاربرد و نوع ماده شیمیایی استانداردترین و مقرون به صرفه ترین محصول را مطابق با استانداردهای جهانی عرضه و با بهترین کیفت اجرا می کند. سیستمهای پوششی و FRP لاینینق ارائه شده مقاومت بسیار بالا و غیر قابل نفوذ در مقابل مواد شیمیایی با مولکولهای ریز نظیر هیدروکلریک اسید، آمونیاک و … می باشند که با افزایش دما اثر خورندگی شدید بوجود آمده را کنترل می‌کند.
از جمله این پوشش های محافظتی می‌توان به پوششهای الاستومری اشاره کرد. الاستومرها به دو دسته تقسیم می‌شوند ترموست الاستومرها که در نتیجه حرارت سخت شده و دیگر به حالت اولیه بر نمی‌گردند و ترموپلاستیک الاستومرها که با حرارت حالت ارتجاعی پیدا می‌کنند و ضریب پواسون آنها به 0.5 بسیار نزدیک است و بنابراین می‌توان آنها را تراکم‌ناپذیر فرض کرد. پوششهای ترموست نیز برای اجرای membrane های مقاوم در مقابل مواد شیمیایی خورنده، پوششهای ضد خوردگی و یا لایه های بازدارنده مورد استفاده قرار می‌گیرند.
در سیستمهای پوششی ترموست از دو گروه از رزینها استفاده می‌گردد که عبارتند از رزینهای ترموست سخت یا Rigid  مانند رزینهای اپوکسی، فوران، فنلیک، پلی استر غیر اشباع و وینیل استر و رزینهای ترموست نرم، انعطاف پذیر و یا الاستومر (Elastomer) مانند رزینهای پلی اورتان و تار اپوکسیها. زینهای ترموست بوسیله واکنشهای شیمیایی (Chemical Reaction or Curing Reaction) بین رزینهای پایه و یک عامل شروع کننده واکنش سخت میگردند. رزینهای اپوکسی ها ضد اسیدی فراوانی که پوششهای ضد خوردگی در سیستمهای FRP lining لاینیگ استفاده می‌شوند، می‌تواند به صورت اسپری و یا از طریق آغشته سازی الیاف FRP پلیمری کربن و شیشه باشند. این اپوکسی های بسیار مقاوم توسط دستگاه های ویژه ای بر سطوح مورد نظر اجرا می گردند. این محصول برای پوشش دهی مخازن ذخیره مواد شیمیایی، تاسیسات، دیوار ها، سقف ها و کف ها بسیار مناسب می باشد. این اپوکسی های بسیار مقاوم دارای تنوع رنگ بالایی نیز هستند.

پوشش مخازن و تاسیسات نگهداری و تولید مواد شیمیایی و اسیدی
پوشش مخازن و تاسیسات نگهداری و تولید مواد شیمیایی و اسیدی

 

پوشش مخازن و تاسیسات نگهداری و تولید مواد شیمیایی و اسیدی
پوشش مخازن و تاسیسات نگهداری و تولید مواد شیمیایی و اسیدی